Co należy wiedzieć o transporcie drobnicowym?

Aby transport towarów przebiegał sprawnie oraz był opłacalny, należy wybrać odpowiedni środek transportu. Jednym z bardziej problematycznych materiałów do przewożenia jest tak zwana drobnica. Taki towar charakteryzuje się niewielkimi gabarytami i wagą – w odróżnieniu od towarów pełnopojazdowych. Oprócz tego ładunki często mają niejednolity kształt, co dodatkowo utrudnia transport. Z uwagi na to, że drobnica jest podatna na uszkodzenia, niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie towaru. Czym charakteryzuje się transport drobnicowy i czy przewożenie takich towarów jest bezpieczne?

Opakowania drobnicy

Podczas organizacji transportu drobnicowego kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonych ładunków. Transport drobnicowy jest korzystnym finansowo rodzajem transportu międzynarodowego (na przykład transport drobnicowy Polska-Norwegia), na który decyduje się wielu przedsiębiorców. Opakowania muszą chronić przewożone ładunki przed uszkodzeniami mechanicznymi, biologicznymi, chemicznymi i klimatycznymi (na przykład śnieg albo wysokie i niskie temperatury).

Właśnie dlatego do pakowania drobnicy wykorzystuje się przede wszystkim palety, kartony, worki, skrzynie, bębny, klatki i beczki. Dobór odpowiedniego opakowania zależy od rodzaju towarów oraz zagrożeń, na które mogą być narażone podczas transportu. Dodatkowo opakowania mają ułatwiać magazynowanie towarów, a przesyłki muszą być zapakowane w taki sposób, aby załadunek czy rozładunek były proste.

Ważne jest również czytelne i jednoznaczne oznakowanie, które informuje o zawartości opakowań. Mowa tutaj o znakach zasadniczych, które pozwalają zidentyfikować zawartość i znakach informacyjnych wskazujących na cechy towaru. Niezbędne jest również zastosowanie znaków manipulacyjnych, które wskazują na sposób obchodzenia się z ładunkami, a w razie potrzeby również znaków ostrzegających przed niebezpieczeństwem.

Kiedy warto zdecydować się na transport drobnicowy?

Transport drobnicowy, czyli LTL (z ang. Less than Truck Load) w przypadku transportu samochodowego i odpowiednio LCL (z ang. Less than Container Load) w przypadku transportu kontenerowego, jest wybierany przede wszystkim przez przedsiębiorców, którym zależy na optymalizacji kosztów. Częste przewożenie mniejszych ilości towarów pozwala na zachowanie płynności finansowej, która jest szczególnie ważna w mniejszych firmach. Dzięki korzystaniu z transportu drobnicowego wielu przedsiębiorców może również zrezygnować z budowania czy najmu przestrzeni magazynowych, ponieważ łatwiej jest obracać mniejszymi ilościami towaru.

Wróć do strony głównej bloga